Wordpress Nedir ?

 

Wordpress Nedir?

WordPress bir CMS, yani Content Management System, yani içerik yönetim sistemidir. Dünyada en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden biri değil direk lideridir. Bir Blog sistemi olarak kurulmuş olan WordPress kendini fazlasıyla aşmış, emlak, ilan, haber, stok yönetimi, sanat, tasarım, moda, film, otomotiv vb yüzlerce sektörde kendini kullandırmayı başarmıştır. 2001 yılında geliştirilmeye başlanan wordpress Türkiye’ye 2005’de gelmiştir.

Ücretiz bir yazılım olan wordpress gönüllü çalışan ve binlerce üyesi olan bir topluluk olarak geliştirilmektedir. Yazılım dili olarak PHP ve veri tabanı olarak da Mysql kullanmaktadır. Linux işletim sistemi olan sunuculara kolaylıkla ve ücretsiz olarak kurulabilmektedir. Joomla içerik yönetim sistemi ile uzun süre rekabet etmiş olan wordpress Joomla’ya kararlı ve SEO’ya uyumlu yapısı sayesinde çok geride bırakmıştır.

Dünyada web tasarımcı ve blogger’ların en fazla kullandığı yani en yaygın olan web sitesi oluşturma ve yönetme sistemidir. WordPress sayesinde internet sitenizde  istediğiniz tüm değişiklikleri kolayca sadece ilgili menülere tıklayarak yapabilirsiniz. Ayrıca binlerce ücretli ve ücretsiz eklenti sayesinde aslında çok karışık olan değişiklikleri ihtiyacınıza göre kolayca yapabilirsiniz. WordPress milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Bu sayede karşılaşılabilecek problemler de basit bir google aramasıyla kolayca çözülebilmektir. Bu yaygın kullanım ve SEO’ya uygun profesyonel ve basit yapısı WordPress programının en iyiler sınıfında yer almasını sağlamıştır.

WordPress’in kullanım alanları aslında daha büyük veri tabanlarına sahip sitelerin yanında daha çok blog yazarları için tasarlandığından dolayı bu tarz kullanım alanları için daha uygun ve basit ve kullanışlı bir arayüz içerdiği bilinmektedir. Fakat söz ettiğimiz üzere kendine ait bir yapı geliştirmesine maruz kaldığından dolayı farklı sınıflara ait siteler için birçok özelliği de kendi bünyesinde barındıran oldukça esnek bir kullanım yapısına sahip içerik yönetim sistemi olmayı başaran yegane programdır.

E ticaret sitelerinden portfolio sitelerine kadar binlerce farklı sınıf adı altında incelediğimiz internet sitelerinin yapılarını incelediğimiz zaman çoğu zaman wordpress’in karakteristik ve özgün yapısıyla karşılaşırız. Oldukça başarılı olan şirketler tarafından da kullanılan bu yönetim sistemini kullanmayı düşünen okurlarımıza tavsiye edebileceğimiz oldukça nitelikli bir CMS olduğunu söyleyebiliriz.

WordPress’in faydaları arasında yer alan bazı önemli noktaları belirtmek gerekirse oldukça karmaşık ve çok fazla sayıda yeni pencere ya da alt pencerelerde sayfaları mevcut olan sitelerin kurulumları bir hayli kafa karıştıran yapılar olduğundan dolayı bu noktada WordPress’in kullanımı oldukça kolay bir hale getiren yazılımdır. En büyük artılarından biri de diyelim ki sitenizin bazı kısımlarından sıkıldınız ve değiştirmek istiyorsunuz ya da resim video gibi eklentiler yüklemek istiyorsunuz. Bu durumda WordPress bu tarz işlemleri sizlere birkaç tıklama ile halledebilirken esas olan konu siz bu değişikleri yaparken site hala aktif bir şekilde kullanılabiliyor olmasıdır.

İşte bu gibi bir avantaj sunan bu yazılım sayesinde siteniz sürekli olarak sağlıklı bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor olacak ve bunun yanında sitenize karşı oluşturulan saldırılar konusunda da problem algılayıcı özellikleri sayesinde sitenin problem haritasını çıkararak problemlere anında cevap verebilme özelliklerini sizinle paylaşıyor olacaktır.

Giderek gelişen yapısıyla yakın gelecekte internet piyasanın liderlerinden biri olacağa benzeyen bu sistem bu gün de birçok büyük ismin kullandığı bir içerik yönetim sistemi oluyor.